RODZAJE DOSTĘPU

Dostęp poprzez sieć komputerową Ethernet (LAN):

To najbardziej "naturalny" dostęp do Internetu. Polega na stworzeniu lokalnej sieci komputerowej na danym obszarze, zazwyczaj w całym budynku lub na całym osiedlu. Sieć taka następnie jest podłączona do Internetu poprzez serwer (bramę) u operatora. Zaletą takiej sieci jest możliwość szybkiej wymiany danych pomiędzy użytkownikami (klientami) operatora, poprzez tzw. "Moje miejsca sieciowe". Zasoby innych użytkowników mogą być widoczne w Twoim komputerze, podobnie jak lokalne dyski twarde w "Mój komputer", dzięki czemu można sprawnie przegrywać dane.

Jakość działania takiej sieci zależy w głównej mierze od konfiguracji serwera operatora oraz od tego jakiej prędkości łącza posiada dostawca.

 

Dostęp poprzez sieć bezprzewodową WiFi (WLAN):

To dość kontrowersyjny sposób dostępu do Internetu. Jedni go sobie bardzo chwalą, inni twierdzą, że jest beznadziejny. Jaka jest prawda?

Prawda jest taka, że dobrze zbudowana sieć bezprzewodowa działa dobrze. Operator dysponujący odpowiednim doświadczeniem i sprzętem jest w stanie zapewnić bardzo dobre funkcjonowanie takiej sieci. Dostawca, który jedynie nazwał się operatorem, próbując coś zmontować z najtańszych urządzeń, z góry skazany jest na niepowodzenie. Dlatego przed podłączeniem takiej sieci, radzimy zapytać innych klientów o poprawność działania Internetu. W przypadku braku takiej możliwości, odradzamy podpisywanie umów terminowych z nieznanym operatorem. Przy instalacji należy sprawdzić jakość takiego Internetu, opis jak to zrobić znajduje się w osobnym artykule Jakość.

Inne rodzaje dostępu:

Dostęp realizowany po lini telefonicznej, sieć telewizji kablowej, satelita, telefon komórkowy, sieć energetyczna.

ARTYKUŁY
REKLAMA